Jak podaje definicja gruz to odłamki, okruchy ceramiki budowlanej, kamienia, betonu.
Gruz — Wrocław — możemy podzielić na dwa rodzaje: gruz skalny oraz gruz budowlany. Jako serwis internetowy “Gruz Wrocław” postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej wymienionym powyżej rodzajom gruzu.
- Gruz skalny — jest to skała okruchowa, składająca się z ostrokrawędziastych okruchów. Okruchy te powstają w wyniku wietrzenia mechanicznego skał.
Gruz skalny często można spotkać na usypiskach u podnóży górskich stoków, szczególnie w wysokich górach, gdzie wietrzenie mechaniczne jest bardzo silne.
Jeśli ostre odłamki skalne wpadają do potoków górskich i rzek to poprzez ruch i wzajemne tarcie krawędzie ulegają wygładzeniu. W taki sposób powstaje żwir lub otoczaki. Żwir od otoczaków różni się tym, że jego średnica jest mniejsza niż 2 cm, podczas gdy otoczaków większa od 2 cm. - Gruz budowlany — występujący w budownictwie materiał odpadowy w postaci zdeformowanych, pokruszonych i zniszczonych pustaków, cegieł, dachówek, kafli, betonu i innych. Gruz — Wrocław — często wykorzystuje się jako podsypkę pod posadzki lub nawierzchnie betonowe. Gruz betonowy coraz częściej wykorzystywany jest jako kruszywo do mieszanek. Omawiane kruszywo z recyklingu w praktyce może zastąpić kruszywo w betonach zwykłych.
Informacje na podstawie Wikipedia.org
Szczegóły dotyczące optymalnego wykorzystania gruzu. Jak go przetwarzać, utylizować, z których firm świadczących usługi wywożenia gruzu skorzystać i dlaczego ukażą się w kolejnych artykułach serwisu “Gruz — Wrocław”. Zapraszamy!